Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli
  • 06 stycznia 2019

6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego. Wiąże się ono z historią trzech mędrców ze wschodu, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy podążając za gwiazdą Betlejemską przybyli do Betlejem oddać cześć Chrystusowi.

Według ewangelii św. Mateusza Trzej Królowie przynieśli Jezusowi dary - mirrę, kadzidło i złoto. Każdy z tych darów ma inną symbolikę, nierozerwalnie związaną ze świętem Objawienia Pańskiego. Mirra jest symbolem wypełniania się proroctw i zapowiedzią śmierci Zbawiciela. Kadzidło jest symbolem godności kapłańskiej. W chrześcijaństwie symbolizuje też modlitwy unoszące się do Boga. Z kolei złoto jest symbolem godności królewskiej.

Po powrocie z kościoła wierni okadzają swoje domy poświęconym kadzidłem, natomiast kredą piszą na drzwiach wejściowych litery K+M+B oraz aktualny rok. Litery te mylnie były interpretowane jako inicjały Trzech Króli. Jest to skrót łacińskiej inskrypcji "Christus Mansionem Benedicat" czyli "Niech Chrystus błogosławi temu domowi".

I właśnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego, po Mszy św. o godz. 18.00 w naszej parafii odbył się koncert kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkoły Talent Studio, która mieści się na terenie naszej parafii. Był to piękny czas refleksji i ponownego pochylenia się nad tajemnicą Bożego Narodzenia. Dziękujemy osobom prowadzącym szkołę Talent Studio za zaangażowanie i przygotowanie koncertu oraz wszystkim występującym za chęć dzielenia się swoim talentem i pasją z innymi!