Listopad miesiącem szczególnej pamięci o zmarłych
  • 30 października 2016

 

Niech nasza pamięć o zmarłych jednoczy nas na wspólnej modlitwie.

 

  • W poniedziałek 31 października, w ramach duchowego przygotowania do Uroczystości Wszystkich Świętych, okazja do spowiedzi św. w naszym kościele od 18 00 do 2000.

 

  • We wtorek 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszej parafii o godz. 800, 1000 i 1800. Na Cmentarzu przy ul. Częstochowskiej procesja z modlitwą za zmarłych o godz. 1130, Msza św. o godz. 1200. Na Cmentarzu Tynieckim oraz Komunalnym Msza św. o godz. 12.00.

 

  • W środę 2 listopada Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msza św. o godz. 1800.

 

  • Od 2 listopada do soboty 8 listopada po Mszy Świętej o godz. 1800 w naszej świątyni odmawiamy różaniec za zmarłych z wypominkami jednorazowymi.

 

Każdego dnia oktawy uroczystości Wszystkich Świętych możemy uzyskać odpust zupełny dla jednej osoby zmarłej.

Czym jest odpust zupełny i jak go uzyskać?

Dar odpustu

Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

 

Rozróżnia się odpust: zupełny i cząstkowy.

Odpust zupełny – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w całości.

Odpust cząstkowy – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części, jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość, z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym.

 

Jak pomóc zmarłym?

1. Ofiarowanie w ich intencji Mszy św. i Komunii św.
2. Przebaczenie zmarłemu wszystkiego, czym wobec nas zawinił.
3. Post, jałmużna, ofiarowane odpusty.
4. Modlitwa, w tym modlitwa wypominek.

Wszystko, co podejmujemy z myślą o zmarłych, powinniśmy zanurzać w odkupieńczej ofierze Chrystusa, bo tylko wtedy możemy ufać, że nasza modlitwa i ofiara będą dla nich pomocne. Ważne są kwiaty, znicze, troska o groby. One ocalają pamięć, przypominają o celu ludzkich dążeń, scalają rodzinę, przypominają wspólne dziedzictwo. To jednak za mało. „Życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy” – słyszymy w prefacji podczas Mszy św. żałobnej. Wiara w „świętych obcowanie” stwarza jedyną w swoim rodzaju okazję, by pomóc naszym zmarłym w osiągnięciu pełni zbawienia. Materia ma tutaj niewielkie znaczenie. Najważniejsze są dary duchowe, które możemy im ofiarować, pokuta, dzięki której nie tylko zostanie skrócony czas cierpienia w czyśćcu, ale też dokona się nasze nawrócenie.