Witamy na stronie internetowej
parafii Narodzenia NMP
w Kaliszu

HISTORIA PARAFII

W drugiej połowie lat 70-tych, na terenach należących do parafii św. Gotarda w Kaliszu nastąpiła rozbudowa osiedla Zagorzynek. W związku z narastającą liczbą mieszkańców, powstała pilna potrzeba stworzenia warunków lokalowych do katechizacji. Początkowo lekcje religii odbywały się w domu prywatnym przy ulicy Grunwaldzkiej 23. Zwiększająca się liczba katechizowanych była głównym powodem, dla którego ks. Prałat Józef Sieradzan - proboszcz parafii św. Gotarda wystąpił do władz miasta Kalisza z prośbą o zezwolenie na budowę obiektu katechetycznego na osiedlu Zagorzynek. Po zgromadzeniu dokumentów, uzyskano 24 lutego 1982 roku decyzję Zarządu Gospodarki Terenami Urzędu Miejskiego w Kaliszu, mocą której działka przy ulicy Beskidzkiej 5 została oddana w wieczyste użytkowanie parafii. Projekt techniczny jednopiętrowego budynku wykonał architekt Feliks Hertz z Kalisza.

W dniu 10 czerwca 1982 roku firma Kazimierza Krawca z Raszkowa rozpoczęła prace budowlane a 1 września 1983 roku w nowym obiekcie rozpoczęto nauczanie religii. Począwszy od 2 lutego 1984 roku w każdą niedzielę i święta odprawiano 2 Msze św. celebrowane przez duszpasterzy z parafii św. Gotarda. 2 września 1984 roku ks. bp Jan Zaręba - Ordynariusz Włocławski - dokonał aktu poświęcenia kaplicy, której nadał wezwanie Narodzenie Najświętszej Maryi Panny.

Na terenie kaplicy duszpasterstwo pełnili księża z parafii św. Gotarda - proboszcz ks. Józef Sieradzan oraz wikariusze ks. Zygmunt Kuśmierek i ks. Józef Waszak.

Od 1 lipca 1985 roku posługę duszpasterską na terenie Zagorzynka sprawował wikariusz ks. Jan Anklewicz. Z chwilą jego zamieszkania na plebani w kaplicy rozpoczęto codzienną celebrację Mszy św.

Z początkiem 1985 r. ks. J. Sieradzan wystąpił do Kurii Diecezjalnej we Włocławku z projektem wydzielenia samodzielnej placówki duszpasterskiej przy kaplicy p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

W dniu 1 kwietnia 1986 roku dekretem ks. bp Jana Zaręby został utworzony Ośrodek Duszpasterski przy kaplicy a duszpasterzem został mianowany ks. prałat Józef Sieradzan.

"O jedno proszę Boga, tego tylko poszukuję, abym zawsze przebywał w Jego domu" - powyższymi słowami umieszczonymi na obrazku prymicyjnym w dniu 3 lipca 1988 roku rozpoczął homilię nasz nowy duszpasterz ks. dr Władysław Czamara. W dniach od 6 do 8 września 1989 roku mieszkańcy osiedla przeżyli wielkie święto. Z części parafii św. Gotarda i Miłosierdzia Bożego erygowano parafię. Wszedł w życie dekret, mocą którego w miejsce dotychczasowego ośrodka duszpasterskiego utworzono parafię pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu a administratorem jej został mianowany ks. dr Władysław Czamara. W świątyni gościł ks. bp Henryk Muszyński, Pasterz Diecezji Włocławskiej. O godzinie 18:00 odbyła się uroczysta Msza św. w trakcie której ks. Biskup Ordynariusz dokonał erekcji parafii. Mszę św. sprawował ks. prałat Józef Sieradzan wraz z ks. prałatem B. Jóźwiakiem i ks. kan. L. Andrzejczakiem. Ks. Biskup wygłosił homilię w czasie Mszy św., a po jej zakończeniu poświęcił chorągiew ufundowaną przez wiernych. Od 1989 roku w ramach struktur diecezji Włocławskiej zaczął działać w tej najmniejszej parafii Kalisza Instytut Wyższej Kultury Religijnej, afilowany do tegoż instytutu przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Instytut ten decyzją pasterza diecezji ks. dr prof. hab. Stanisława Napierały przemianowano na Kolegium Teologiczne Diecezji Kaliskiej. Opiekę dydaktyczno-naukową nad Kolegium sprawowała początkowo Akademia Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie kontynuator akademii - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

zobacz więcej...

opracował: ks. Adam Marczyński, 2006r.